Narodowcy, róbcie spektakle!

Prezydent Poznania, który sam w Poznaniu aktywnie i jawnie stara się utrudniać życie osobom o poglądach nacjonalistycznych, jednocześnie oburza się na ministra kultury, który cenzuruje spektakle teatralne za ich antykatolicyzm.

Minister kultury Piotr Gliński zagroził odebraniem ministerialnej dotacji dla festiwalu Malta, jeśli jego kuratorem będzie Olivier Frljić. Powód? Fakt, że Chorwat wyreżyserował spektakl pt. „Klątwa”, który oburzył środowiska katolickie. Kontrowersje wzbudziły sceny, w których m.in. jedna z aktorek uprawia seks oralny z figurą Jana Pawła II.

– Trudno te działania uznać za artystyczne. To są działania prowokujące, skłócające społeczeństwo polskie, bulwersujące, bardzo silnie obrażające wiele osób – tak ocenił twórczość Frljicia Piotr Gliński.

fot.Magda Hueckel/Teatr Powszechny KLĄTWA

Na groźby ministra o odebraniu dotacji „Klątwie” zareagował prezydent Poznania.
„W artykule 6 ustawy zasadniczej znajdujemy zapis mówiący o tym, że Państwo musi stwarzać warunki do upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury. Władze mają ponadto obowiązek zachowania bezstronności w sprawach dotyczących przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych oraz zapewnienia swobody ich wyrażania w życiu publicznym” – przypomina w liście do ministra Jacek Jaśkowiak. – „Dlatego też w Poznaniu, mieście wolnym i otwartym, dopuszczamy do głosu artystów prezentujących najróżniejsze światopoglądy. Jesteśmy przekonani, że tylko pluralizm postaw twórczych stwarza możliwość nakreślenia pełnego obrazu kulturowej różnorodności, uczy tolerancji i pozwala kształtować poglądy zgodnie z indywidualnymi wyborami. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w danym wydarzeniu traktujemy jako wyraz szacunku dla ludzi, którzy – tak jak w preambule Konstytucji – swoje wartości wywodzą z różnych źródeł. Na tym bowiem polega konstytucyjnie zagwarantowana wolność wyrażania poglądów, twórczości artystycznej, wolność sumienia i religii.”

Pod wszystkimi powyższymi zdaniami podpisuję się obiema rękami. Dziwi mnie jednak, że takie poglądy wygłasza akurat Jacek Jaśkowiak, który od początku swojej prezydentury jawnie i bez żadnego skrępowania zwalcza środowiska o poglądach politycznych, które mu się nie podobają. Przypominam, że przed rokiem we wręcz bliźniaczej sytuacji prezydent Poznania zagroził jednemu z klubów sportowych odebraniem dotacji, jeśli odbędzie się w nim turniej środowisk nacjonalistycznych. Ostatecznie turniej odbył się w… sali sportowej jednej ze szkół. Pojawili się na nim nawet policjanci, ale nie zauważyli, aby wydarzenie miało jakiś związek ze wzywaniem do nienawiści, albo propagowaniem faszyzmu.

Niedawno Jacek Jaśkowiak wziął nawet osobisty udział w demonstracji pod hasłem „Nacjonalizm nie przejdzie”. Jakim prawem prezydent Poznania uważa, że nacjonalizm należy zwalczać, ale inne postawy takie jak np. komunizm, socjalizm, anarchizm, liberalizm itp. już nie, skoro obowiązująca konstytucja, której tak gorliwie broni, gwarantuje wolność propagowania każdej z nich?

Ja ze swojej strony proponuję środowiskom nacjonalistycznym, aby zabrali się za twórczość teatralną. Niech wspólnymi siłami wystawią na scenie jakiś spektakl ośmieszający środowiska LGBT, multikulturalizm, feminizm, uchodźców i generalnie wszystkie idee i środowiska, za którymi nie przepadają. Gdy na scenie feministka będzie uprawiać seks oralny z islamskim terrorystą, to pewnie będzie z tego skandal, ale spokojnie – prezydent „wolnego miasta Poznania” stanie w pierwszym szeregu obrońców Waszego prawa do prezentowania własnej twórczości. Kto wie, może nawet jakąś nagrodę Wam przyzna za istotne wzbogacenie „pluralizmu postaw twórczych”?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii kultura, polityka i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s