Więc chodź, pomaluj mój Poznań na szaro i buro…

Ciekawe, co by powiedzieli w Londynie, gdyby im wysłać poznańskiego plastyka miejskiego, który by im kazał słynne czerwone budki telefoniczne przemalować na grafitowo. W Poznaniu malowanie wszystkiego na szaro (o przepraszam, drogi rowerowe malują na czerwono) jest nie tylko niefunkcjonalne, ale i niebezpieczne.

Od dłuższego czasu mamy w Poznaniu plastyka miejskiego. Jak się okazało, postanowił zrobić nasze miasto na szaro i to dosłownie. Otóż uznał, że to straszna wiocha, że Poznań jest taki kolorowy. Jego zdaniem elementy miejskiej infrastruktury takie jak kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słupki, wiaty przystankowe powinny być jak najmniej widoczne, dlatego zasugerował, aby pomalować je w barwy maskujące. Mówienie, że chodzi o kolor szary brzmi nie najlepiej, dlatego oficjalna nazwa nowych barw to grafit.

Pewnie można się spierać, czy grafitowy to kolor ładniejszy niż zielony (bo to kolor dominujący w poznańskiej przestrzeni miejskiej), bo to kwestia gustu, ale według mnie kolor maskujący jest przede wszystkim niefunkcjonalny.

Zacznijmy od koszy na śmieci. Przecież stawia się je po to, aby ludzie nie rzucali śmieci na ziemię, a aby to było możliwe, koszy powinno być dużo tak, aby każdy kto trzyma w ręku papierek po batoniku, bez problemu mógł zlokalizować najbliższy śmietnik. Niestety, w Poznaniu bywa z tym różnie. Na Łazarzu gdzie mieszkam, są skrzyżowania, gdzie nie ma żadnego kosza, więc zdarza się, że trzeba go wypatrywać z daleka. Trudno dostrzec kosz w kolorze maskującym. Ja jestem w stanie przejść kilkaset metrów z papierkiem w ręku, ale przecież jest cała masa ludzi, którzy jak nie widzą kosza, uznają, że to wystarczający powód, aby śmieci rzucić byle gdzie.

Podobnie jest z wiatami przystankowymi. Ja jako poznaniak doskonale wiem, gdzie znajdują się przystanki autobusowe, ale mam wątpliwości, czy turystom w ich poszukiwaniu pomaga fakt, że nie są zielone, tylko szaro-bure.

Oczywiście szczytem szczytów jest ostatnia sytuacja z szarym słupem trakcyjnym na rondzie Kaponiera, w który dwa razy uderzyły autobusy MPK. W wypadkach zostało rannych pięć osób. Jakby się czuł pan plastyk miejski, gdyby ktoś zginął? I niech mi nikt nie wmawia, że to nie wina koloru, bo coś chyba jest na rzeczy, skoro po tych wypadkach szary słup owinięto biało-czerwoną taśmą?

rondo

Może i nawet grafitowe szaleństwo jakoś by się broniło, gdyby było konsekwentne, ale malowaniu koszy, słupów i słupeczków na grafitowo towarzyszy malowanie ścieżek rowerowych na czerwono, a miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych na jaskrawoniebiesko (żeby nie było – moim zdaniem bardzo słusznie). Mało tego – w centrum nawet maty dla niewidomych przed przejściami dla pieszych maluje się na jaskrawożółto. Jak się okazuje, ma to być ułatwienie dla osób niedowidzących. Ciekawe, czy osoby niedowidzące będą widzieć te wszystkie szare słupy, słupeczki i barierki i się o nie nie potkną.

Może ja jestem stary zgred, który nie kuma, że szaro-bure miasto jest super ekstra fajniejsze niż takie, które tętni kolorami. Tylko tak się zastanawiam, czy tak nowoczesne miasto jak Londyn przyklasnęłoby pomysłowi, aby swoje słynne budki telefoniczne przemalować z czerwonego na grafitowy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii bezpieczeństwo, infrastruktura, rewitalizacja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Więc chodź, pomaluj mój Poznań na szaro i buro…

  1. Zenon pisze:

    Ten kolor to fachowo Traffic Grey i rzeczywiście gdy jest konsekwencja wygląda to bardzo dobrze – zwróciłem już na to uwagę w Łodzi – nawet tylne powierzchnie znaków drogowych i skrzynki elektryczne są w tym kolorze. I czerwonych ścieżek może i nie ma, ale tam się przyjemnie jeździ rowerem bo w poznaniu z duszą na ramieniu. Mają coś estetyczniejszego – szeryfy rowerowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s