Jak wg POSiR-u obniżyć koszty utrzymania basenu? Zasypać do połowy

Całe szczęście, że poznański stadion ma swojego operatora, bo jeśli pozostałby w rękach urzędników, to ci w celu obniżenia kosztów utrzymania murawy pewnie kazaliby zmniejszyć boisko o połowę. Tak przynajmniej wynika z działań, jakie POSiR przyjął wobec pływalni w parku Kasprowicza.

Tak jak chyba wszyscy mieszkańcy Łazarza i okolic z wielkim entuzjazmem przyjąłem informację, że w budżecie miasta zabezpieczono 6,5 mln zł na modernizację letniej pływalni w parku Kasprowicza. To naprawdę świetna sprawa, że na Łazarzu wśród zieleni jest miejsce, gdzie można latem popływać, albo po prostu popluskać się w wodzie. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla mieszkających w okolicy rodzin, które chcąc w upalny dzień wybrać się „nad wodę”, nie muszą organizować wielkiej wyprawy nad Rusałkę albo do Strzeszynka, ale tylko wyjść na spacer. Z bliskości basenu chętnie korzystają też miłośnicy pływania, którzy mają pod nosem tani obiekt, gdzie mogą oddać się ulubionej formie ruchu, w dodatku na świeżym powietrzu.

Pływalnia od lat jest w fatalnym stanie, więc wszyscy liczyli, że po modernizacji będzie to nowoczesny obiekt dorównujący standardem przynajmniej „Chwiałce”. Jakież było moje zdziwienie, gdy na niedawnym spotkaniu przedstawicieli Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji z mieszkańcami właściwie przez przypadek wyszło na jaw, że planowana modernizacja zakłada zmniejszenie o połowę głównego basenu. Na dodatek chodzi o zasypanie jego głębszej połowy, czyli po modernizacji basen w najgłębszym miejscu miałby ok. 1,2 m, może 1,3 m głębokości.

Decyzję przedstawiciel POSiR-u wyjaśniał ograniczonymi środkami finansowymi na samą inwestycję i późniejsze utrzymanie obiektu.

– Uznaliśmy, że przy tak niskiej frekwencji mniejszy basen w zupełności wystarczy – wyjaśniał.

pływalnia1

Podobno modernizacja bez zmniejszania basenu kosztowałaby 14 mln zł, co okazało się dość zaskakującą informacją, bowiem okazuje się, że zbudowanie od podstaw takiej pływalni przynajmniej w kilku innych polskich miastach (w tym Warszawie) kosztowało od 7 do 10 mln zł. Dociekliwi mieszkańcy szybko sprawdzili też, że biuro projektowe, które tak wysoko oszacowało koszty, nie ma żadnego doświadczenia przy budowie pływalni, ani jakichkolwiek innych obiektów sportowych. Urzędnik POSiR-u był bardzo zaskoczony tymi informacjami, ale jednocześnie wyjaśnił, że koncepcja przebudowy jest już gotowa i we wrześniu ma być ogłoszony przetarg.

Pomijam już fakt tej rażącej niegospodarności przy gotowości wydania lekką ręką sporej sumy z kasy miasta. Bardziej mnie zaintrygował sam sposób myślenia, że skoro brakuje pieniędzy na remont 50-metrowego basenu, to trzeba go zasypać do połowy. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie udało się znaleźć operatora dla stadionu przy ul. Bułgarskiej i miałby być utrzymywany przez POSiR. Pewnie w ramach cięcia kosztów utrzymaniu murawy zmniejszonoby wymiary boiska o połowę.

Zresztą logikę POSiR-u można by też stosować przy innych inwestycjach miejskich, niekoniecznie związanych ze sportem i rekreacją. Brakuje pieniędzy na linię tramwajową na Naramowice? To zbudujmy tory tylko w jedną stronę. Brakuje pieniędzy na 4 tysiące mieszkań komunalnych? To zbudujmy same 14-metrowe kawalerki.

Nie mam żadnych wątpliwości, że zmniejszenie basenu o połowę to nie tylko głupi pomysł, ale też marnowanie pieniędzy. Kto przyjdzie na basen, który ma 30 metrów długości i zaledwie 1,2 m głębokości? Może małe dzieci, które dopiero uczą się pływać, albo chcące się tylko popluskać. Starsi, którzy chcą tu popływać już raczej nie. Efekt będzie zatem taki, że frekwencja na pływalni jeszcze bardziej spadnie, czyli zmniejszenie basenu nie obniży kosztów utrzymania obiektu. Gdzie tu sens? Gdzie logika? Może jak spadnie frekwencja, POSiR ogłosi, że w takim razie basen trzeba zmniejszyć jeszcze bardziej, aż ostatecznie zostanie oczko wodne?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii infrastruktura, sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s