Poznań będzie miał pełnomocniczkę ds. przeciwdziałania wykluczeniom – nareszcie ktoś zacznie bronić przed dyskryminacją… Młodzież Wszechpolską

Bardzo się cieszę, że w Urzędzie Miasta Poznania zostanie zatrudniona pełnomocniczka ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Listę zadań do wykonania ma sporą. Pierwszą w kolejności jest skarga na dyskryminacyjną politykę Jacka Jaśkowiaka, którą złożyła Młodzież Wszechpolska.

Powołania w Poznaniu „pełnomocniczki” ds. przeciwdziałania wykluczeniom domagał się Wielkopolski Kongres Kobiet. Celowo użyłem cudzysłowu, ponieważ właśnie tak to stanowisko określił sam kongres, co było niedopuszczalną formą dyskryminacji ze względu na płeć. Fakt faktem, że konkurs wygrała kobieta – Marta Mazurek, ale nie wiadomo, czy o stanowisko w ogóle ubiegali się jacyś mężczyźni, więc już więcej się nie czepiam. Mam tylko nadzieję, że w przyszłości upomni feministki, że domagania się „pełnomocniczki”, a nie „pełnomocnika” to niedopuszczalny seksizm.

Tak czy siak, bardzo się cieszę, że będziemy mieć w Poznaniu kogoś, kto będzie pilnował, czy ktoś w naszym mieście nie jest dyskryminowany, albo wykluczany ze względu na kolor skóry, narodowość, płeć, religię lub wyznawane poglądy.

O tym, jak często tak się dzieje, dowiadujemy się coraz częściej. W poniedziałek w Urzędzie Miasta oficjalną skargę na Jacka Jaśkowiaka złożyła… Młodzież Wszechpolska. Powodem skargi jest próba zablokowania przez prezydenta Poznania marcowego turnieju sportów walki z udziałem organizacji nacjonalistycznych z całej Europy. Zawody miały się odbyć w hali jednego z poznańskich klubów sportowych, ale Jaśkowiak zagroził klubowi odebraniem miejskiej dotacji na szkolenie młodzieży.

– Poznań nie będzie dotował organizacji, które angażują się w działalność propagującą rasizm. Poleciłem mojemu zastępcy Arkadiuszowi Stasicy oraz urzędnikom odpowiedzialnym za promocję sportu podjęcie formalnych działań – wyjaśniał wtedy prezydent Poznania. – Jeśli kluby lub inne organizacje sportowe angażują się w działalność o charakterze nacjonalistycznym lub propagującym rasizm, to nie widzę możliwości dotowania ich działalności przez miasto – dodawał.

Turniej ostatecznie odbył się w hali sportowej jednej ze szkół, a policja obecna na miejscu nie odnotowała żadnych incydentów o charakterze faszystowskim, rasistowskim itp. Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej straszenie klubów i bezpodstawne oskarżenia prezydenta Poznania to forma dyskryminacji i łamania praw obywatelskich, dlatego zażądali przeprosin.

– Prezydent miasta jest tylko urzędnikiem. Oczywiście urzędnikiem wyższego szczebla, ale tym bardziej odpowiedzialny jest on przed obywatelami – wyjaśniał mówi Wojciech Koźmiński z Młodzieży Wszechpolskiej. – Nie jest tak, że Poznań to jest prywatne poletko pana Jaśkowiaka, że będzie on mówił, jakie poglądy są mile widziane w Poznaniu, a jakie nie. I o to nam głównie chodzi.

Trudno się ze Wszechpolakami nie zgodzić – czy to się komuś podoba czy nie, głoszenie haseł nacjonalistycznych jest w Polsce całkowicie legalne, więc nie ma powodu, by dyskryminować osoby, które je propagują. Inna sprawa, że ja osobiście sam pomysł organizowania turniejów tylko dla osób o określonych poglądach uważam za dyskryminację. Czemu narodowcy chcą się bić tylko między sobą? To dla nich taki problem, aby w turnieju wystąpili zawodnicy o poglądach lewicowych, np. jacyś przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii, anarchiści, ekolodzy, feministki itp.?

marta mazurek

Pani Marta Mazurek stanowisko obejmie dopiero 1 lipca, więc chyba nie zajmie się sprawą dyskryminowania Wszechpolaków, ale czeka ją wiele innych zadań. Ot, chociażby mowa nienawiści, do jakiej dochodzi podczas manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, gdzie można usłyszeć m.in. takie hasła jak „Precz z kaczyzmem”, które obrażają wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Z pewnością pełnomocniczka ds. przeciwdziałania wykluczeniom zainterweniuje też w sprawie kibiców Lecha Poznań, którzy również są regularnie obrażani przez Jacka Jaśkowiaka, głośno głoszącego, że stadion to źródło rasistowskich ataków, chociaż nie ma na to żadnych dowodów.

Krótko mówiąc, Pani Pełnomocniczko, do dzieła!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Poznań będzie miał pełnomocniczkę ds. przeciwdziałania wykluczeniom – nareszcie ktoś zacznie bronić przed dyskryminacją… Młodzież Wszechpolską

  1. lewak pisze:

    To sarkazm czy już choroba…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s