Na fasadzie Teatru Polskiego napisano „Naród sobie”, a nie „Lewica sobie”, albo „Prawica sobie”

„Chcę teatrem budować wspólnotę, a nie ją dzielić” – mówił, obejmując stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Polskiego Maciej Nowak. W piątek wraz ze swoimi pracownikami zapozował do zdjęcia z transparentem wskazującym, że miejska instytucja utrzymywana z pieniędzy wszystkich poznaniaków popiera kobiety protestujące przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. To ma być budowanie wspólnoty?

Na wstępie zaznaczę, że prywatnie całym sercem solidaryzuję się ze wszystkimi osobami, które protestują przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Nie mam wątpliwości, że w Poznaniu, gdzie na PiS głosowało tylko 24 proc. wyborców,  podobne zdanie ma zdecydowana większość mieszkańców. Cieszą mnie też wszystkie publiczne protesty i inne widoczne gesty sprzeciwu wobec planów, aby aborcja była w Polsce całkowicie zakazana bez żadnych wyjątków.

Nie cieszy, ale wręcz oburza mnie jednak zdjęcie, które 8 kwietnia opublikowano na facebookowej stronie Teatru Polskiego, na której widzimy dyrektorów Marcina Kowalskiego, Macieja Nowaka wraz z pozostałymi pracownikami tej placówki trzymającymi transparenty z napisami „Teatr Polski w Poznaniu” i „#popieramdziewuchy. Sejm 09/04” jasno wskazującymi, po której stronie obecnego sporu światopoglądowego się opowiadają.

Nie dziwią mnie takie a nie inne poglądy w tej sprawie pracowników teatru. Oczywiście mają prawo je publicznie deklarować tak jak każdy obywatel naszego kraju. Nie rozumiem jednak dlaczego nie występują pod swoimi prywatnymi imionami i nazwiskami, lecz pod nazwą instytucji publicznej utrzymywanej z podatków wszystkich mieszkańców Poznania, w tym także tej mniejszości, która całkowity zakaz aborcji popiera.

teatr polski

Warto zwrócić też uwagę, że na fasadzie budynku teatru znajduje się napis „Naród sobie” przypominający, że ta instytucja powstała ze składek obywateli – bardzo różnych obywateli o bardzo różnych światopoglądach . Napis brzmi „Naród sobie”, a nie „Zwolennicy prawa do aborcji sobie”.

Gdybyśmy żyli w normalnym mieście, za wykorzystywanie nazwy instytucji publicznej do sporów światopoglądowych osoby za to odpowiedzialne zostałyby natychmiast wezwane na „dywanik” do prezydenta miasta, ale jakoś nie robię sobie na to nadziei, widząc dotychczasowe działania Jacka Jaśkowiaka, który sam ma problem z oddzieleniem swoich prywatnych poglądów od swojej publicznej funkcji (zresztą swoje zdjęcie z sobotniej manifestacji przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej prezydent Poznania także umieścił na oficjalnej stronie na Facebooku, a nie na prywatnej).

Niech tylko pan prezydent pamięta, że jeżeli z jakichś powodów kiedyś duet Kowalski/Nowak zastąpi para twórców o poglądach Tomasza Terlikowskiego i Jana Pospieszalskiego, to również będzie musiał to tolerować. Czy to będzie takie fajne, gdy będziemy mogli oglądać zdjęcia transparentów „Teatr Polski w Poznaniu nie chce islamistów w Polsce”, albo „Teatr Polski w Poznaniu żąda intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski”?

Maciej Nowak w rozmowie z Onet.pl po objęciu stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu powiedział „Chcę teatrem budować wspólnotę, a nie ją dzielić”. To ciekawe, bo jakoś do tej pory Teatr Polski był dla wszystkich, a nie tylko dla tych bardziej na lewo niż na prawo, a jego dyrektorzy, reżyserzy,  aktorzy i inni pracownicy zajmowali się tym, za co poznaniacy im płacą swoimi podatkami, czyli przygotowywaniem spektakli teatralnych, a nie wykorzystywaniem instytucji do wojen światopoglądowych.

fot. facebook.com/teatrpolskiwpoznaniu

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii kultura, polityka i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s