Nawet radny PiS apeluje do prezydenta Poznania, by brał przykład z Roberta Biedronia

Radny PiS zarzuca prezydentowi Poznania wykorzystywanie oficjalnej strony Urzędu Miasta do agitacji politycznej poprzez zamieszczanie zdjęć z demonstracji KOD-u, czego nie robi np. również sympatyzujący z KOD-em Robert Biedroń. Warto przypomnieć, że jeszcze rok temu nawet wklejenie zdjęcia sugerującego poparcie Jacka Jaśkowiaka dla Bronisława Komorowskiego jego ówczesny rzecznik uważał za wpadkę i nieporozumienie. Coś się jednak zmieniło.

Jacek Jaśkowiak od początku uczestniczy w demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji. Na jednej z nich, gdzie został poproszony o zabranie głosu jako prezydent Poznania, zachęcał tłum do skandowania antyrządowego hasła „Precz z kaczyzmem”. Relacje z demonstracji KOD-u z udziałem prezydenta Poznania są publikowane także na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.

Takie działania oczywiście nie podobają się politykom PiS-u. Radny Jan Sulanowski oficjalnie zapytał Jacka Jaśkowiaka, czy na demonstracjach KOD-u występuje oficjalnie czy prywatnie. Prezydent nie odpowiedział jednak wprost, pisząc:

„Mój udział w sobotniej manifestacji organizowanej przez Komitet Obrony Demokracji, w której zgromadzeni na placu Wolności poznaniacy protestowali w obronie ładu konstytucyjnego, był wyrazem poparcia dla ich działań. Możliwość wyrażania swoich poglądów jest jedną z podstawowych wolności zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 54). Każdy obywatel ma prawo uczestniczyć w zgromadzeniach, w celu pokojowego zamanifestowania określonego stanowiska lub wyrażenia wspólnych poglądów, chyba że jest Pan przeciwnikiem wolności zgromadzeń i swobodnego decydowania obywateli, jak z niej korzystają. Zostając Prezydentem miasta Poznania, nie przestałem być obywatelem tego kraju i nie zamierzam rezygnować z możliwości wyrażania swoich poglądów, także w formie uczestnictwa w demonstracjach, które stają w obronie wartości, będących również moimi wartościami”.

Kiedy Jacek Jaśkowiak występuje oficjalnie, a kiedy prywatnie?

Radny Sulanowski odczytał tę odpowiedź jako deklarację, że udział w manifestacjach KOD-u ma charakter prywatny, przeciwko czemu protestuje, wskazując, że oficjalna strona Urzędu Miasta nie powinna służyć prezentowaniu prywatnych poglądów prezydenta. Radny PiS apeluje do Jacka Jaśkowiaka, aby w tej materii brał przykład z Roberta Biedronia, prezydenta Słupska.

– Mimo tego, że jego poglądy w wielu kwestiach zbliżone są do Pańskich zapatrywań, to na oficjalnej stronie internetowej Miasta Słupska pan Biedroń publikuje wyłącznie informacje o pracach, jakie wykonuje w ramach pełnienia funkcji prezydenta miasta – oświadczył podczas ostatniej sesji Sulanowski.

Jaśkowiak KOD

Gdyby radny miał rację, to by znaczyło, że równie dobrze na oficjalnej stronie Urzędu Miasta będą też zamieszczane zdjęcia i relacje z wizyty Jacka Jaśkowiaka u szwagra na imieninach itp. Ja odpowiedź prezydenta Poznania odczytałem zupełnie inaczej – moim zdaniem Jaśkowiak uważa, że prezydent miasta ma prawo oficjalnie brać udział w uroczystościach politycznych. Oczywiście kategorycznie się temu sprzeciwiam – uważam, że prezydent Poznania oficjalnie reprezentuje wszystkich mieszkańców miasta, wśród których są nie tylko zwolennicy KOD-u, ale też ci, którzy popierają działania obecnego rządu. Już ostatnio pisałem o tym, co by było, gdyby prezydentem Poznania był jakiś fanatyk religijny i czy wtedy obecni zwolennicy KOD-u byliby zadowoleni widząc, jak reprezentant ich miasta co miesiąc bierze udział w miesięcznicy, albo demonstracjach przeciwko islamizacji Polski itd.

Rok temu nawet zdjęcie z Komorowskim uważano za niedopuszczalną formę agitacji politycznej

Ciekawe jest jednak to, że jeszcze rok temu na stronie Urzędu Miasta nie zamieszczano materiałów zdradzających nawet te najbardziej oczywiste poglądy polityczne prezydenta. Pamiętam doskonale, jak w lutym 2015 r. Jacek Jaśkowiak wraz z innymi samorządowcami wziął udział w spotkaniu z ówczesnym prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Zdjęcie z tego wydarzenia zamieszczono na Facebooku „Rzecznika Prasowego Miasta Poznania”, co natychmiast spowodowało falę negatywnych komentarzy oburzonych internautów. Zdjęcie sugerowało bowiem poparcie Jaśkowiaka dla Komorowskiego w trwającej wówczas kampanii wyborczej. Fakt, że Jacek Jaśkowiak z PO popiera Bronisława Komorowskiego popieranego oficjalnie przez tę samą partię był oczywisty, ale poznaniacy i tak zdjęcie zamieszczane na stronie Facebooka związanej bezpośrednio z miastem, odebrali jako niedopuszczalną formą agitacji.

Po kilku godzinach zdjęcie usunięto. Gdy zadzwoniłem do ówczesnego rzecznika prasowego prezydenta Pawła Marciniaka z pytaniem, dlaczego zamieszczono takie zdjęcie i dlaczego później je usunięto, rzecznik wyjaśnił mi, że to on wstawił fotkę omyłkowo – chciał je zamieścić na swoim prywatnym profilu, ale przez pomyłkę zamieścił je na oficjalnej stronie pełnionej przez siebie funkcji służącej do informowania o bieżących wydarzeniach w Poznaniu.

facebook rzecznika

Tłumaczenia te przyjąłem niezbyt przekonany. Na moje oko nie było żadnej pomyłki, po prostu po jakimś czasie rzecznik zdał sobie sprawę, że zdjęcie, które może sugerować poparcie dla Komorowskiego ze strony prezydenta Poznania, jest zwyczajnie niestosowne. To oczywiście tylko moje domysły niepoparte żadnymi dowodami, więc oczywiście mogę się mylić.

Od lata 2015 r. Paweł Marciniak już nie pracuje w Urzędzie Miasta Poznania, więc po raz kolejny zastanawiam się, czy głównym źródłem problemów wizerunkowych Jacka Jaśkowiaka nie jest po prostu brak doradców, którzy wytłumaczyliby mu, co wypada, a co nie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nawet radny PiS apeluje do prezydenta Poznania, by brał przykład z Roberta Biedronia

  1. mm pisze:

    I dobrze za Marciniak nie pracuje. Człowiek Grobelnego doradzać ma JJ?? on był jedna wielka wpadka. To żadna wpadka chwalić się demo z KOD-em . wpadka jest chowanie pogladow pod publikę jak to robia niektórzy mali radni z PO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s