KOD propozycję referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta uważa za „prześladowanie” i instruuje, jak oszukiwać w internetowej sondzie

Na Facebooku pojawiła się strona nawołująca do ogłoszenia referendum w sprawie odwołania Jacka Jaśkowiaka ze stanowiska prezydenta Poznania. Członkowie wielkopolskiego KOD-u próbują zablokować stronę, zgłaszając ją jako formę „prześladowania”. Jakby tego było, zamieścili instrukcję, jak zmanipulować wyniki sondy w jednym z portali internetowych, która dotyczy oceny prezydentury Jaśkowiaka

Strona na Facebooku „Tak dla referendum ws. odwołania Jacka Jaśkowiaka” powstała w listopadzie 2015 r., czyli mniej więcej rok po objęciu stanowiska prezydenta Poznania. Niedawno powstała kolejna strona http://www.jaskowiakmusiodejsc.pl, gdzie jej autorzy proszą o kontakt wszystkich zainteresowanych zbieraniem podpisów pod wnioskiem o referendum. Na stronie można przeczytać konkretne argumenty za tym, aby wspomniane referendum przeprowadzić. To przede wszystkim niezrealizowanie przez Jaśkowiaka żadnej istotnej obietnicy wyborczej, m.in. budowy 4 tys. mieszkań komunalnych, przeprowadzania inwestycji w terminie, budowy trasy tramwajowej na Naramowice, zbudowania ul. Nowa Głogowska itd.

Autorzy strony zarzucają też Jaśkowiakowi m.in. odnowienie gabinetu za 40 tys. zł, zbudowanie połowy przejście dla pieszych przy dworcu PKP, wyrzucenie samochodów z dziedzińca Urzędu Miasta, zatrudnienie oficera rowerowego, likwidację festiwalu Transatlantyk, ideologiczne podzielenie mieszkańców Poznania, wzięcie urlopu w rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Chociaż trudno mnie nazwać sympatykiem Jacka Jaśkowiaka, to uważam, że na referendum jest stanowczo za wcześnie, a jego błędy to raczej wynik braku jakichś doradców, którzy wytłumaczyliby mu, że olewanie rocznicy Powstania Wielkopolskiego i demonstracyjne atakowanie partii rządzącej na manifestacjach KOD-u, tylko mu szkodzą.

Jak na razie szanse na doprowadzenie do ważnego referendum, uważam za niewielkie. Nie sądziłem też, że są w Poznaniu środowiska, które tę inicjatywę referendalną potraktują poważnie. Jak się okazało, jest takie środowisko, ale wręcz osłupiałem, gdy okazało się, że jest nim… wielkopolski Komitet Obrony Demokracji. Na facebookowej stronie zrzeszającej członków wielkopolskiego KOD-u pojawił się dramatyczny apel, aby stronę „Tak dla referendum ws. odwołania Jacka Jaśkowiaka” zgłosić administracji Facebooka jako „oszustwo czy cokolwiek”. Samo jej istnienie nazwano „szaleństwem mającym długie i nieprzewidywalne macki”. Inna członkini KOD-u pochwaliła się, że zgłosiła stronę jako „prześladowanie”, a kolejna zapewniła, że o usunięcie strony walka trwa już od dwóch dni.

jasko
Do tej pory sądziłem, że idea „obrony demokracji” dotyczy wyłącznie sprzeciwu dla działań PiS-owskiego rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i niczego więcej. A tutaj nagle się okazuje, że jak ktoś popiera KOD, musi też z automatu popierać politykę miejską prezydenta Poznania, która ma się nijak do zawirowań wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Najbardziej jednak intryguje to, że człon o nazwie Komitet Obrony DEMOKRACJI pomysł zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta nazywa „szaleństwem” lub formą „prześladowania”. Aż strach pomyśleć, co będzie jeśli kiedyś tacy ludzie przejmą w Polsce władzę, bo z tego wynika, że wtedy już nie będzie w Polsce żadnych wyborów i referendów, bo to przecież byłoby „prześladowanie” społeczeństwa.

Żeby nie było, że manipuluję, powołując się na komentarze ze strony KOD-u zamieszczane przez jakieś pojedyncze osoby, to wyjaśniam, że w wątku dotyczącym referendum tylko jeden pan Tomasz zaapelował: „Każdy może mieć swoje zdanie na temat Jaśkowiaka i każdy może mieć swoje zdanie na temat Kaczyńskiego. Zgłaszanie tego profilu z automatu tylko dlatego, że nie podoba się komuś pomysł odwołania prezydenta to słabe, bardzo słabe i generalnie chyba nie to o co walczymy. Niech Jaśkowiak się broni tym co robi, niech go Pani broni, ale nie odbierajmy innym prawa do uważania ze powinien odejść”, ale nikt go nie poparł. Wyjaśniono mu za to, że za ideą referendum w sprawie odwołania prezydenta stoją „naziści, którzy mszczą się na Jaśkowiaku”, a ktoś inny z kolei uznał, że prawdziwym celem referendum nie jest Jaśkowiak, tylko KOD, z którym ten sympatyzuje. Ponieważ pan Tomasz nie dał się przekonać, inna KOD-owiczka odpisała mu, że ją przeraża.

To jednak nie koniec. Pomysł z referendum zainteresował poznańskie media. Portal Epoznan.pl zamieścił na swojej stronie sondę, w której zadał pytanie: „Czy w Poznaniu powinno się odbyć referendum w sprawie odwołania Jacka Jaśkowiaka?”. Członkowie KOD-u w nocy z soboty na niedzielę z przerażeniem odkryli, że przeciwko referendum jest tylko 24 proc. głosów z grona ok. 1300 osób, które wzięły udział w sondzie, dlatego postanowili działać. Nie chodzi jednak tylko o apel, aby wszyscy KOD-owicze wzięli udział w sondzie, zaznaczając jedyną słuszną odpowiedź, czyli przeciwko referendum. Szybko pojawiła się instrukcja, co zrobić, aby przy pomocy pewnej technicznej sztuczki móc zmanipulować wyniki sondy i oddawać samemu wiele głosów. Sztuczka bardzo przypadła do gustu pozostałym KOD-owiczom, którzy przystąpili do masowego oddawania głosów. Po 16 godzinach udało im zwiększyć procent głosów sprzeciwiających się referendum z 24 proc. do 42.

kod_sonda
Wątpliwości co do etyczności oszukiwania w sondzie miał tylko pan Adam, piszący: „Nie powinniśmy takiego „trollowania” legitymizować oddając głos. Jeśli go oddamy to pojawią się przyczynki do potraktowania tego serio – bo w końcu ponad 1700 osób się wypowiedziało – stan na niedzielę około 14:00. Jeśli byśmy nie oddawali głosu, to ewidentnie negatywny wynik dałby świadectwo, że to zorganizowana akcja, a nie pytanie do obywateli. Takie inicjatywy powinny być atakowane tam, gdzie ich najsłabsza strona – czyli organizator się nie ujawnia – czyli „troll” – a portal epoznan nie powinien dopuszczać do głosu anonimowych ankiet. Tam trzeba uderzyć – w portal, który w swej głupocie to publikuje!”

Szybko jednak przekonał go komentarz „Niby tak, ale ile osób ma taką wiedzę? A wynik się niesie i ciemna masa to łyka”.

Ktoś powie, że przecież to tylko sonda internetowa, ale czy manipulowanie wynikami powinno być sposobem działania członków tworu o nazwie Komitet Obrony DEMOKRACJI? Czy alternatywą dla PiS-owskiego rządu, który nie przestrzega obowiązującej w Polsce konstytucji, mają być rządy ludzi, dla których niekorzystne dla nich wyniki wyborów należy zmieniać fałszywymi głosami?

Oczywiście znów trzeba podkreślić, że to tylko głosy iluś osób identyfikujących się z KOD-em, ale nie widzę, aby ktoś te komentarze kojarzące się z polskimi wyborami z 1947 r. kasował, albo chociaż krytykował.  Na miejscu władz KOD-u jak najszybciej dążyłbym do zhierarchizowania i formalizowania całego ruchu tak, aby można było łatwo i szybko usuwać ze swoich szeregów osoby o poglądach, które z demokracją nie mają nic wspólnego.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „KOD propozycję referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta uważa za „prześladowanie” i instruuje, jak oszukiwać w internetowej sondzie

 1. ~niełgać pisze:

  Dlaczego nie ma screenshota z adresem strony tylko zmanipulowane wycineczki ?

  • Zenon Kubiak pisze:

   Wszystkie komentarze pochodzą z zamkniętej grupy wielkopolskiego oddziału KOD. Zresztą właśnie mnie z niej usunięto, co stanowi chyba najlepsze podsumowanie całej sytuacji, jeśli chodzi o demokratyczność Komitetu Obrony Demokracji.

   • Slava pisze:

    Został Pan usunięty, ponieważ bezczelnie Pan kłamie w swoim tekście.

    1. Akcja z zgłaszaniem „Profilu” była indywidualną inicjatywą jednej z Pań należących do grupy KOD, Pani Anny Małeckiej, której wtórowała inna Pani. Co więcej pojawiły się głosy sprzeciwu wobec tej akcji innych Kodowiczów, o czym celowo Pan już nie raczył wspomnieć w swoim tekście, w końcu jeden komentarz więcej nie pasował by do postawionej przez Pana tezy:

    http://www.pl.image-share.com/ijpg-485-159.html

    Co więcej w całym tekście z wyjątkiem ostatniego akapitu implikuje Pan, jakoby akcja była oficjalną postawą KOD wobec profilu referendum. Dopiero w ostatnim akapicie (dopisanym post factum?) od niechcenia przyznaje się Pan, że to jest stanowisko „niektórych” członków KOD i rzuca Pan jakąś bzdurę o formalizowaniu hierarchii. KOD nie jest i nie będzie partią w którym np. Pan Kijowski będzie prezesem, inny vice-prez, jeszcze inny członkiem sprowadzonym do roli głosowania TAK/NIE. KOD jest społecznym ruchem, w którym wymiana poglądów, czy dyskusje nad propozycjami akcji (nieraz chybionych) to rzecz normalna.

    2. Z pana tekstu wynika jakoby wszyscy KODowicze podchwycili „akcję” i ochoczo zgłaszali anty-Jaśkowiakowy profil co nie jest prawdą. Co więcej przedstawia Pan indywidualny wpis jednej z członkiń kod, jako jakąś odgórnie zorganizowaną akcję Komitetu. Dla przypomnienia grupa KOD_WIELKOPOLSKA ma ponad 3,6 tysiąca członków, implikowanie że cały KOD stoi za tą akcją, na podstawie 4 komentarzy pod wpisem jest kłamstwem. Nie zapominając o innych grupach lokalnych KOD czy stronie oficjalnej która ma grubo ponad 100 tys. członków.

    3. Pominę już absolutnie Pańskie nieudolne kłamstwa w stylu wartości procentowe brane z D***, komentarze wklejane z innych dyskusji czy opieranie się o czasie trwania akcji o komentarz jednej z użytkowniczek, która zdaje się nie nawiązywała do akcji zakopywania profilu nawołującego do odwoływania, tylko akcji poparcia dla Prezydenta. Głównie biorąc pod uwagę fakt że wcześniej żaden wpis o zgłaszaniu strony wcześniej się nie pojawił, natomiast dyskusje o tym czy poprzeć prez. Jaśkowiaka wobec faktu licznych ataków na niego – już tak. Ostatni akapit porównujący tą sytuacje, z wyborami w 1947r jest już wybitnie obrzydliwy.

    4. Lansuje się Pan w prawicowych środowiskach np. portalu Wykop.pl gdzie treść pańskiego artykułu nabrała już wybitnie jednoznacznego przekazu: „KOD propozycję referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta uważa za „prześladowanie” i instruuje, jak oszukiwać”. NIe mają znaczenia fakty, w końcu to cały zły kod oficjalnie nawołuje do nie demokratycznych rozwiązań hurrr durrr – liczy się tylko sam fakt rozpętanej przez Pana nagonki na Komitet Obrony Demokracji. To niech Pan sobie robi auto-promocję bloga i kolejne nagonki. Ale już bez nas i napewno nie w roli KOD jako pańskiego kozła ofiarnego. AVE

 2. Zdzisław Kałek pisze:

  Szanowni Państwo,
  Komitet Obrony Demokracji Regionu Wielkopolski oświadcza, że nie jest inicjatorem, ani organizatorem jakiejkolwiek akcji związanej z internetowymi sondami lub ogłoszonymi propozycjami referendum w sprawie poparcia, czy odwołania Pana Jacka Jaśkowiaka – Prezydenta Miasta Poznania.
  Cytowane w artykule wpisy internautów z grupy KOD_WIELKOPOLSKIE na facebook.com są odzwierciedleniem, TYLKO i WYŁĄCZNIE, ich prywatnych poglądów. Jednocześnie oświadczamy, że Komitet Obrony Demokracji nie stosuje cenzury prewencyjnej w stosunku do wpisów umieszczanych na stronie Grupy.

  Z poważaniem,

  Zdzisław Kałek
  Rzecznik prasowy KOD-WIELKOPOLSKIE
  Tel. kom. +48 602 219 293
  Mail: ztkalek@quovadis.com.pl

 3. Zenon Kubiak pisze:

  1 i 2. Bardzo cieszy mnie Pańskie zdecydowane odcięcie się od opisanych przeze mnie praktyk. W tekście wyraźnie zaznaczyłem, propozycja usuwania strony dotyczącej referendum spotkała się z oporem jednej osoby – pana Tomasza, którego jednak nikt nie poparł. Pan Tomasz mógł za to przeczytać, że jego postawa „przeraża” jedną z komentujących osób. Gdy pisałem tekst, nie widziałem żadnego innego komentarza, który by wskazywał, że sprzeciwianie się referendum, czyli narzędzia będącego istotą demokracji, a do tego próba w ogóle zablokowania strony w Internecie, która propaguje takien rozwiązanie, nie przystoi komuś, kto identyfikuje się z tworem o nazwie Komitet Obrony Demokracji. Skoro jak sam pan zaznaczył, grupa liczy 3,6 tys. członków, to chyba trochę dziwne, że przez 21 godzin (tyle czasu wisiał ten post, kiedy pisałem swój tekst) w tym gronie nie znalazł się nikt, kto wsparłby głos pana Tomasza (o przepraszam, ktoś zalajkował jeden z jego komentarzy)?

  Podobnie było w przypadku propozycji zmanipulowania wyników sondy przy pomocy wielokrotnego oddawania głosu. Tutaj również w chwili, gdy pisałem tekst, wątpliwości miała tylko jedna osoba.

  3. „Wartości procentowe brane z d***” – jeśli ma Pan na myśli przechwalanie się członków grupy KOD-u, ile to procent udało im się odbrobić w sondażu przy pomocy oddawania wielokrotnie głosów z tego samego komputera, to mam oczywiście screeny.

  4. To nie ja odpowiadam za to, że ktoś wrzucił link do tego tekstu na serwis Wykop.pl.

  Na koniec mam pytanie – czy wszystkie osoby, które wzięły udział w wykazanych przeze mnie praktykach, a od których jak wnioskuję z Pańskiego komentarza KOD stanowczo się odcina, zostały również usunięte z grupy?

  • Slava pisze:

   Postów w tej grupie pojawia się dziennie Kilkadziesiąt o czym sam Pan dobrze wie. Niestety nie jesteśmy robotami by brać udział w każdej dyskusji, tym bardziej publikowanej w godzinach nocnych. Nie wszyscy są blogerami, członkowie mają swoje życie prywatne oraz czas który pożytkują w inny, mniej/bardziej produktywny sposób i nie muszą siedzieć 24h przed komputerem by odpisywać na każdy post w grupie.

   Post jak sam pan widzi nadal istnieje, nie jestem administratorem tej grupy, nic nie było usuwane. Inaczej bym nie zrobił mojego zrzutu ekranu.

   W piękny sposób unika Pan meritum swojej manipulacji. Implikuje Pan w swoim tekście oficjalne stanowisko całego KOD, podczas gdy sprawa dotyczy jednej z obecnie tysięcy dyskusji w grupie. I taki przekaz poszedł w świat. Gratuluję.

   • Slava pisze:

    Co do Pańskiego ostatniego pytania. Nie wiem, nie sprawdzałem, proszę o to zapytać któregoś z administratorów.

   • Slava pisze:

    Oraz ostatnie i najważniejsze. To ja wnioskowałem w dyskusji za usunięciem Pana z grupy, zaś moje wypowiedzi nie są oficjalnym stanowiskiem KOD, ponieważ nie jestem osobą związaną z organizatorami / oficjalnymi reprezentantami KOD/KOD_Wielkopolska. Podobnie jak do niedawna Pan, jestem tylko jego członkiem.

   • kasztan pisze:

    Wykop prawicowym portalem? Tego jeszcze nie grali…

  • Zdzisław Kałek pisze:

   Komitet Obrony Demokracji Regionu Wielkopolska oświadcza, że nie jest inicjatorem, ani organizatorem jakiejkolwiek akcji dotyczących internetowych sond lub referendum w sprawie poparcia lub odwołania Pana Jacka Jaśkowiaka – Prezydenta Miasta Poznania.
   Oświadczamy, że wpisy internautów w grupie KOD_WIELKOPOLSKIE na facebook.com są, TYLKO i WYŁĄCZNIE, odzwierciedleniem ich prywatnych poglądów i w żadnym wypadku, nie powinny być kojarzone z oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Jednocześnie informujemy, że w stosunku do wpisów internautów w Grupie, nie stosuje się cenzury prewencyjnej.
   Będziemy wdzięczni za umieszczenie naszego oświadczenia pod artykułem.

   Z poważaniem,
   Zdzisław Kałek
   Rzecznik prasowy KOD-WIELKOPOLSKIE
   Tel. kom. +48 602 219 293
   Mail: ztkalek@quovadis.com.pl

 4. Mr.Brightside pisze:

  Jeśli dobrze rozumiem, Pan Zenon Kubiak jako członek grupy KOD również nie zaprotestował w komentarzu przeciwko opisanym w tekście pomysłom. Dlaczego?

  • Zenon Kubiak pisze:

   Dopisałem się do tej grupy wyłącznie jako dziennikarski obserwator, ale w przekonaniu, że zgodnie z nazwą jest to ruch „obrońców demokracji”, ale dość szybko się okazało, że to grupa fanatycznych przeciwników PiS-u, którym nie chodzi o demokrację, lecz o obalenie rządu za wszelką cenę. Bardzo się jednak cieszę, że cały czas miałem dostęp do zamieszczanych tam treści, dzięki czemu np. wiedziałem, że ujawnianie komentarzy KOD-owników pełnych mowy nienawiści wobec prezydenta Dudy po jego wypadku to nie były żadne manipulacje, niechlubne wyjątki, lecz prawdziwy obraz członków tego ruchu. Opisane przeze mnie na blogu antydemokratyczne praktyki mnie jednak przeraziły – nie pojmuję, jak można tolerować takie zachowania i to w środowisko ludzi uważających się za „obrońców demokracji”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s