Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego bez prezydenta Poznania – to nawet nie tyle wstyd, co głupota

Powstanie Wielkopolskie to jedno z nielicznych wydarzeń, w ocenie której wszyscy poznaniacy niezależnie od sympatii politycznych są tak jednoznaczni. Dla prezydenta Jaśkowiaka była to wyjątkowa okazja, aby swoją obecnością i kilkoma słowami zyskać uznanie w oczach wszystkich mieszkańców. To wręcz szokująco głupie, że z tej okazji nie skorzystał.

Z niemałym zdumieniem przyjąłem informację, że na obchodach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie pojawił się prezydent Poznania, a jedynie jego zastępca. Pomyślałem, że może Jacka Jaśkowiaka dopadła grypa albo inne paskudne choróbsko, ale nie – szybko okazało się, że po prostu wziął sobie wolne. Na swoim prywatnym profilu na Facebooku zamieścił nawet zdjęcie ze swoją wnuczką, aby pokazać jak spędza 27 grudnia – dzień, w którym przypada najważniejsza rocznica nie tylko w historii miasta, którego jest prezydentem, ale całego województwa.

Oczywiście prezydenta można bronić na wiele sposobów – że ma prawo do odpoczynku, że powinien się skupiać na konkretnych działaniach, a nie na symbolicznym składaniu kwiatów itd.. Być może nawet dałoby się takie tłumaczenia zaakceptować, ale problem w tym, że do tej pory Jacek Jaśkowiak na polu udziału w wydarzeniach publicznych był wyjątkowo aktywny. Wziął udział w Marszu Równości, w manifestacjach solidarności z uchodźcami, a nawet w demonstracji Komitetu Obrony Demokracji, gdzie sam zachęcał tłum do skandowania hasła „Precz z kaczyzmem!”

Angażowanie się prezydenta miasta w spory polityczne i światopoglądowe można oceniać różnie, ale w tej sytuacji odnosi się wrażenie, że dla prezydenta Poznania ważniejsze jest obrażanie polityków i wyborców jednej z partii politycznych niż oddanie hołdu bohaterom, dzięki którym Poznań w ogóle jest dziś polskim miastem.

Jaśkowiak KODJacek Jaśkowiak podczas demonstracji KOD-u.

Czy wyobrażacie sobie, aby prezydent Warszawy wzięła urlop na 1 sierpnia? Albo prezydent RP nie pojawił się na obchodach Święta Niepodległości lub rocznicy wybuchu II wojny światowej? Nawet trudno sobie wyobrazić, co by się działo w Stanach Zjednoczonych, gdyby Barack Obama wziął urlop 4 lipca lub 11 września i poleciał na Hawaje pograć sobie w golfa.

Może ktoś powiedzieć, że przecież to tylko składanie kwiatów. Niby tak, ale od lat tyle się mówi, że o Powstanie Wielkopolskie jest traktowane poza naszym województwem po macoszemu. Większość Polaków nie wie o nim praktycznie nic. Trudno to zmienić, skoro nawet prezydent Poznania traktuje rocznicę tego wydarzenia jako ważne, ale nie aż tak, aby musieć je podkreślić własną obecnością.

Powstanie Wielkopolskie to jedno z nielicznych wydarzeń, w ocenie której wszyscy poznaniacy są tak jednoznaczni. Pod pomnikiem kwiaty składali członkowie wszystkich środowisk politycznych, nawet Komitetu Obrony Demokracji, a wieczorem kibice Lecha odpalili w centrum poznania kilkaset rac, tworząc niezwykłe widowisko. Dla prezydenta Jaśkowiaka była to wyjątkowa okazja, aby swoją obecnością i kilkoma słowami zyskać uznanie w oczach wszystkich mieszkańców. To wręcz szokująco głupie, że z tej okazji nie skorzystał.

Powstanie Wielkopolskie to jedno z nielicznych wydarzeń, w ocenie której wszyscy poznaniacy niezależnie od sympatii politycznych są tak jednoznaczni. Dla prezydenta Jaśkowiaka była to wyjątkowa okazja, aby swoją obecnością i kilkoma słowami zyskać uznanie w oczach wszystkich mieszkańców. To wręcz szokująco głupie, że z tej okazji nie skorzystał.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s