O czym świadczy pobicie Syryjczyka w Poznaniu? O tym, że mamy problem z chuliganami, a nie rasistami

Na ulicach polskich miastach można dostać w mordę za to, że ma się nie taką jak trzeba czapkę, nie ma się papierosa, źle się spojrzy albo „puści bąka”. W takich przypadkach dresiarz, który Ci przywali, jest chuliganem. Chyba, że jesteś muzułmaninem, wtedy dresiarz nagle zyskuje miano rasisty.

We wtorek na ul. Półwiejskiej grupa nastoletnich chuliganów pobiła obywatela Syrii. Po przesłuchaniu świadków i samego pobitego policja nie ma wątpliwości, że jedynym motywem sprawców był rasizm – nie spodobał im się kolor skóry Syryjczyka.

Zdarzenie uważam za skandaliczne i mam nadzieję, że cała trójka usłyszy w sądzie sprawiedliwe wyroki. Nie mogę się jednak zgodzić z komentarzami, które teraz płyną z każdej strony, że to zdarzenie to najlepszy dowód na rasizm Polaków, że już nie tylko nie chcemy przyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu, ale że w ogóle ich nie tolerujemy, a nasza nienawiść prowadzi do przemocy itd.

Partia Razem już wykorzystuje okazję do zbicia na tym przykrym zdarzeniu politycznego kapitału i oskarża o to… PiS. W opisie planowanej na piątek demonstracji członkowie partii piszą: „Utwierdzani w nienawiści przez przedstawicieli skrajnie prawicowych ugrupowań, ale także przez ksenofobiczną nagonkę na uchodźców i migrantów, w której wziął udział prezes i aparat PiS-u obejmującego rządy, rasiści mieli błędne przeświadczenie o społecznym przyzwoleniu na rasistowską przemoc. ”

razem

Fakty są takie, że jak wyjaśnia policja, napastnikami była doskonale im znana grupka nastoletnich chuliganów. Jednego z nich udało się zatrzymać. „To 18-latek wcześniej karany za handel narkotykami i inne przestępstwa kryminalne. W chwili zatrzymania miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu” – mówi rzecznik wielkopolskiej policji.

Chłopaka na oczy nie widziałem, ale nie mam wątpliwości, że nie był to żaden opętany nienawiścią do Murzynów, Azjatów, muzułmanów czy Żydów rasista, tylko zwyczajny chuligan. Jestem pewny, że gdyby feralnego dnia na swojej drodze wraz z kolegami nie natknęli się na Syryjczyka, to pewnie pobiliby kogoś innego. Jak nie za „pedalską czapkę”, to za to, że „na ch.. się patrzysz?”, albo, że ktoś nie miał papierosa.

Sugerowanie przez Partię Razem, że tych nastolatków do ataku popchnęła „ksenofobiczna nagonka” Jarosława Kaczyńskiego i innych przedstawicieli prawicy, jest naprawdę żałosne. Ja wiem, że sympatycy lewicy żyją w oderwaniu od rzeczywistości, ale naprawdę wierzcie mi, nastoletni chuligani nie czytają gazet, nie oglądają serwisów informacyjnych w telewizji, a w Internecie w najlepszym razie przeglądają strony porno lub Kwejka, przez co są dość odporni zarówno na prawicową, jak i lewicową propagandę.

W lipcu 2013 r. niemal w tym samym miejscu 23-letni Paweł T. zabił przy pomocy stłuczonej butelki 26-letniego Bartosza J. Powodem było to, że Bartosz J…. puścił bąka. Jakoś nie przypominam sobie komentarzy po tym zdarzeniu, że Poznań to miasto, gdzie bije się ludzi niekulturalnych. O dywagacjach na temat tego, jaką partię popierał morderca, nawet nie wspominam.

Zamiast wszczynać alarm, że w Poznaniu kwitnie mityczny „rasizm”, skupmy się lepiej na tym, aby każdy w naszym mieście czuł się bezpiecznie. Niezależnie od tego, jaki ma kolor skóry i jakiego jest wyznania.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii bezpieczeństwo i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „O czym świadczy pobicie Syryjczyka w Poznaniu? O tym, że mamy problem z chuliganami, a nie rasistami

  1. Emma pisze:

    zgadza się w Poznaniu zabijamy tylko za puszczanie bąka, jak do nas przyjeżdżasz do zachowuj się kulturalnie a reszta jest si

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s