Tak się gardzi wyborcami – rok temu zostali radnymi, a dziś już zwiewają do Sejmu

Wśród kandydatów do Sejmu znajdziemy wiele osób, którym poznaniacy zaufali, wybierając na radnych Poznania i sejmiku wojewódzkiego. Nie minął rok, a ci sami ludzie zamiast spełniać swoje obietnice sprzed roku, startują w wyborach do Sejmu. Czy można w bardziej dosadny sposób okazać pogardę własnym wyborcom?

Cofnijmy się w czasie o rok. Trwa kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi. Kandydaci zabiegający o nasze głosy przekonują nas, że to oni mają najlepsze pomysły na to, aby Poznań stał się dla nas lepszym miejscem do życia, a jeśli przyjdzie im pełnić rolę opozycji, będą patrzeć na ręce zwycięskiej władzy. Jedni obiecują więcej dróg rowerowych, drudzy budowę nowych mieszkań komunalnych, trzeci obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Słuchamy, analizujemy programy, obietnice, wreszcie głosujemy i wybieramy radnych Poznania i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Wróćmy do teraźniejszości. Trwa kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi i co? Okazuje się, że osoby, którym rok temu zaufaliśmy, wybierając ich radnymi, dziś już nie zamierzają działać w Radzie Miasta czy Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, tylko przekonują nas, abyśmy zagłosowali na nich w wyborach do Sejmu. Czy tak się traktuje swoich wyborców? Skoro marzy się Państwu mandat posła, to może najpierw wywiążcie się ze swoich obietnic, jakie złożyliście starając się o mandat radnego. Po co mamy na Was głosować, skoro swoim zachowaniem pokazujecie, że zależy Wam na naszych głosach tylko po to, by dostać bardziej prestiżowe i lepiej płatne stołki?

kretkowska

W niespełna rok po wyborze do Rady Miasta czy Sejmiku Województwa Wielkopolskiego do Sejmu pchają się przedstawiciele wszystkich ugrupowań. Prawdziwy rekord pobiła jednak lewica. O porzuceniu Rady Miasta na rzecz Sejmu marzy aż troje z pięciu radnych SLD (Katarzyna Kretkowska, Beata Urbańska i Halina Owsianna), a także startujący z listy Zjednoczonej Lewicy wicemarszałek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Waldemar Witkowski.

Być może wkrótce Wielkopolska straci także drugiego wicemarszałka, bo posłem chce też zostać Wojciech Jankowiak z PSL-u.

jankowiak

Na liście kandydatów Platformy Obywatelskiej znajdziemy z kolei szefa klubu w Radzie Miasta Marka Sternalskiego oraz radną Małgorzatę Woźniak, a także zasiadająca w sejmiku wojewódzkim Tatianę Sokołowską.

sternalski
Z PiS-u podobnie jak z SLD także startuje troje radnych miejskich – szef klubu Szymon Szynkowski vel Sęk, Lidia Dudziak i Ewa Jemielity, a także radni sejmiku Zbigniew Hoffmann i Bartłomiej Wróblewski.

Modelowym kandydatem na wszelkie możliwe stanowiska partii Jarosława Kaczyńskiego jest także Tadeusz Dziuba, który akurat teraz radnym nie jest, ale od kilku lat startuje we wszystkich wyborach jak leci. W 2010 r. ubiegał się o fotel prezydenta Poznania, przegrał, ale został miejskim radnym. Ta funkcja znudziła mu się (inaczej nie umiem tego wytłumaczyć) już po roku, kiedy został posłem. Najwyraźniej to stanowisko również go niezadowoliło, bo już 3,5 roku temu próbował się przenieść do Parlamentu Europejskiego, ale mu się nie udało, więc pół roku później znów starał się zostać prezydentem Poznania. Ponieważ znowu przegrał, teraz ponownie stara się zostać „przynajmniej posłem”.

szynkowski
Oczywiście wszyscy kandydaci nie mają szansy dostać się do Sejmu. Część z nich zresztą od samego początku zdaje sobie z tego sprawę – wystawiono ich tylko po to, aby swoimi rozpoznawalnymi w Poznaniu nazwiskami zbierali głosy na listę partyjną. Niemniej ja start każdego z Was uważam za wzgardzenie głosem oddanym w wyborach samorządowych. Jest mi przykro tym bardziej, że dotychczasową pracę wielu z Was oceniam bardzo wysoko. Skoro jednak nie uszanowaliście mnie jako wyborcy, ja nie szanuję Was jako kandydatów.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s