Poznań miastem rasistów czy miastem multi-kulti?

Niech już będzie tym pajacom z UEFA, że napis „Krew Naszej Rasy” ma charakter rasistowski. Tylko dlaczego karą ma być zamknięcie całego stadionu? To przecież sugestia, że wszyscy kibice Lecha są rasistami, czyli w praktyce spora większość poznaniaków. Jak na ironię, Poznań od kilku tygodni reklamuje się jako miasto multi-kulti, gdzie cudzoziemcy świetnie się czują.

Gdy usłyszałem, że UEFA zamknęła stadion Lecha za transparent o rasistowskiej treści, pomyślałem „Kuźwa, pewnie grupka jakichś debili wywiesiła jakiś tekst, że islamscy imigranci mają wyp…ać, skąd przyszli albo coś w tym stylu”. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że chodzi o transparent z napisem „Legion Piła – Krew Naszej Rasy”. Gdy zobaczyłem fotkę, to nawet sobie uświadomiłem, że ten transparent wisi na płocie prawie na każdym meczu Lecha. Do głowy mi nie przyszło, że w tym tekście jest jakiś rasizm, bo przecież hasło „Krew Naszej Rasy” nie wyraża nic konkretnego. Nie wiadomo, ani o jaką krew, ani o jaką rasę chodzi. Nie ma to zresztą żadnego znaczenia – co za różnica, czy białą, czy żółtą, czy czarną (jedna rasa – ludzka rasa, prawda, drodzy Państwo walczący z rasizmem?).  Zresztą kibicowskie piosenki na całym świecie są pełne wzniosłych, patetycznych haseł o miłości do klubu ponad wszystko, o szlachetnej krwi, kibicach jako narodzie wybranym itd. , ale trzeba mieć nieźle z deklem, aby traktować to tak zupełnie serio, a nie jako element stadionowej poetyki.

krew naszej rasy
W końcu udało mi się dotrzeć do wyjaśnień stowarzyszenia Nigdy Więcej, które dopatrzyło się wspomnianego transparentu na meczu Lecha z FK Sarajewo i zgłosiło to UEFA, dla którego ponoć są ekspertami od śledzenia rasizmu na stadionach (w tym miejscu wyjaśniam, że Nigdy Więcej to ta słynna organizacja, która kilka lat temu przyznała tytuł Antyfaszysty Roku Simonowi Molowi, który swoje kochani żądające, aby założył prezerwatywę, oskarżał o rasizm, a jak się później okazało, chodziło mu to, aby celowo zarazić je wirusem HIV).

Rasistowskie przesłanie tylko dla wtajemniczonych i detektywów

Z wyjaśnień stowarzyszenia wynika, że rasizm hasła polega na tym, że „Krew Naszej Rasy” to tytuł piosenki z 1992 r. zespołu Konkwista 88, która faktycznie miała charakter rasistowski. Udowodnić związek hasła z piosenką pewnie się nie da, ale dobra, niech już stowarzyszeniu Nigdy Więcej będzie – jacyś kibice z Piły poza tym, że są kibicami Lecha, słuchają też zespołu Konkwista 88 i z jakiegoś powodu się tym chwalą na meczach. Pytanie moje brzmi – no i co z tego? Czy ten transparent w jakikolwiek sposób kogoś obraża? Czy w jakikolwiek sposób nakłania do rasizmu? Chyba tylko w ten sposób, że jeżeli ktoś postanowi poszukać w Internecie, co znaczy hasło „Krew Naszej Rasy”, to natrafi na piosenkę Konkwisty 88. Bardzo mnie ciekawi, czy istnieje chociaż jedna osoba poza ekspertami z Nigdy Więcej, która rzeczywiście zajmuje się tak dogłębnym analizowaniem napisów wywieszonych na płocie w trakcie meczów.

No, ale dobra, niech już im będzie – na meczu Lecha z FK Sarajewem pojawiła się grupka kibiców, która zaprezentowała rasistowski transparent. Tym razem pytanie brzmi, czy w tej sytuacji ukarać należy wszystkich kibiców Lecha zamknięciem stadionu? Przecież taką decyzją UEFA wysłała jasny sygnał, że w jej przekonaniu wszyscy kibice Kolejorza są rasistami, czyli rasistą jest wojewoda wielkopolski Piotr Florek, były prezydent Poznania Ryszard Grobelny, a nawet obecny prezydent Jacek Jaśkowiak, który od czasu zdobycia przez lechitów mistrzostwa Polski pokazuje się w szaliku, gratuluje piłkarzom zwycięstw itd.

Tym bardziej zaskoczyła mnie reakcja pana prezydenta na wiadomość o karze UEFA, który skomentował ją słowami „Może to czas, by władze Klubu KKS Lech wspólnie z władzami Poznania jednoznacznie pokazały, że nie życzą sobie na Stadionie Miejskim i wyjazdowych meczach Lecha rasistowskich zachowań? Uważam, że dla wizerunku Poznania i Lecha należy przestać tolerować rasistowskie wybryki niewielkiej grupy kibiców, którzy przynoszą nam wstyd w Polsce i w Europie.”

Rasizm w Poznaniu? Gdzie?

Panie Prezydencie, gdzie Pan widzi rasistowskie zachowania na meczach Lecha? Przecież w poznańskim klubie gra kilku czarnoskórych piłkarzy – akurat obecnie nie odgrywają w drużynie znaczącej roli, ale też nie przypominam sobie, aby spotkali się z jakimikolwiek atakami o charakterze rasowym. Panamczykowi Luisowi Henriquezowi w Poznaniu tak się spodobało, że grał w Lechu przez 8 lat i założył tu rodzinę. O tolerancji kibiców Lecha świadczy też fakt, że ich ulubieńcem w minionym sezonie był Zaur Sadajew, bardzo religijny muzułmanin, którzy akurat w ostatnich miesiącach nie cieszą się sympatią polskiego społeczeństwa.

Pamiętajmy też, że w Poznaniu Lechowi kibicuje niemal całe miasto, jeśli nie osobiście na stadionie, to przynajmniej przed telewizorem. Skoro kibice Lecha są rasistami, to znaczy, że cały Poznań to miasto, gdzie duża część mieszkańców to rasiści i taki przekaz wypuszcza dziś w świat UEFA.

Jak to możliwe, że takie oskarżenia nie spotykają się ze zdecydowanym protestem władz miasta? Jak na ironię, kilka tygodni temu zainaugurowano kampanię promującą Poznań jako miasto multi-kulti, w którym mieszkają przedstawiciele 120 państw świata i świetnie się tu czują (link dla zainteresowanych: http://www.wspolny.poznan.pl/).

No to jak to jest, Panie prezydencie, to Poznań jest miastem rasistów czy miastem multi-kulti?

PS W środę w meczu z FC Basel piłkarze Lecha wystąpią w koszulkach reklamujących Drużynę Szpiku. Tak zdecydowali w internetowym głosowaniu kibice. Inną propozycją była reklama Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mająca zachęcić do honorowego oddawania krwi. Strach pomyśleć, co by było, gdyby eksperci z „Nigdy Więcej” zaczęli tłumaczyć działaczom UEFA, że to logo na koszulkach to żądanie ludzkiej krwi.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka, sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s