A gdyby zespół U2 zagrał na przystanku tramwajowym w Poznaniu?

Muzycy U2 zagrali mały koncert na stacji metra w Nowym Jorku. Prezydentowi Jaśkowiakowi zamarzyło się, aby kiedyś Bono i spółka wystąpili na stacji PST. No to już Panu wyjaśniam, jakby to wyglądało…

Gospodarz programu „The Tonight Show” namówił zespół U2 na nietypowy występ. Muzycy w przebraniach wyszli na pobliską stację metra i zaczęli grać koncert. Gdy nieco fałszując, zaśpiewali swój słynny przebój „I Still Haven’t Found What I’m Looking For”, nikt nie zwrócił na nich uwagi, chociaż tuż obok nich stały gwiazdy światowej muzyki. Dopiero gdy muzycy zrzucili przebrania i zaczęli śpiewać normalnie, zebrał się wokół nich tłum ludzi.

Filmik na YouTube z tego wydarzenia obejrzało blisko 5,5 miliona osób, a wśród nich Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który sam wrzucił na Facebooka link do filmu z komentarzem „Mogliby tak spróbować na stacji Pestki w Poznaniu”.

No pewnie, żeby mogli, Panie Prezydencie. Mogę Panu nawet dokładnie napisać, jakby to się skończyło. Zapewne już po kilku piosenkach na miejscu zjawiliby się strażnicy miejscy z mandatem dla muzyków za zakłócanie spokoju na przystanku komunikacji miejskiej. Taki los spotkał 3 lata temu Tadeusza Lisa – znanego poznańskiego grajka, którym śpiewem oraz graniem na gitarze i harmonijce zarabia na swoje utrzymanie i lekarstwa. Strażnicy miejscy ukarali go mandatem w wysokości 200 zł za „zakłócanie spokoju” na Starym Rynku. Dopiero sąd uchylił później mandat dla mężczyzny.

Chociaż od tego czasu zmieniła się w Poznaniu władza, U2 na taryfę ulgową raczej też nie mieliby co liczyć, zwłaszcza, gdyby Irlandczycy postanowili wystąpić na Starym Rynku. Tutaj o tym, komu wolno występować i zarabiać, decyduje Zespół Ładu Przestrzennego i Estetyki, który określa np., czy stroje artystów są wystarczająco „estetyczne”. Jeśli Bono zamierzałby zaśpiewać ubrany w elegancki garnitur, to być może wtedy urzędnicy ewentualnie przymknęliby oko.

Oczywiście koncert U2 na rynku byłby możliwy tylko pod warunkiem, że zespół zagrałby odpowiednio cicho, bo jak wiadomo od tego roku poznański Stary Rynek jest objęty nowymi wytycznymi, które zakazują głośnej muzyki.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii kultura i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s