Kto chce mieć menela za sąsiada?

W Poznaniu pojawiła się petycja, aby pijacy demolujący mieszkania, których wysiedlono do kontenerów socjalnych, teraz znów zamieszkali między normalnymi ludźmi.

Ludzie kultury domagają się od prezydenta Poznania zlikwidowania osiedla kontenerów socjalnych, które od 2012 r. funkcjonuje przy ul. Średzkiej i przeniesienia mieszkających tam osób do normalnych mieszkań socjalnych.

kontenery1

W liście do Jacka Jaśkowiaka piszą:

„Na mieszkanie w kontenerach skazani zostali najbiedniejsi poznaniacy. Osiedle na ul. Średzkiej stało się też realnym straszakiem dla osób mieszkających w lokalach komunalnych, których sytuacja ekonomiczna nie jest stabilna. Poznańskie osiedle kontenerowe to nie tylko przykład dyscyplinującej biedniejszych mieszkańców architektury. To też ewidentny symbol prowadzonej w Poznaniu przez ostatnie lata antyspołecznej polityki mieszkaniowej.”

Sugestia, że w kontenerach mieszkają najbiedniejsi to dość ciekawe spostrzeżenie, bo z tego, co mi wiadomo, przeniesiono tu osoby nie najbiedniejsze, ale te, które z powodu alkoholizmu, wszczynanych burd i dewastowania kamienic, najbardziej utrudniały życie swoim sąsiadom. Oto kilka przykładowych skarg na takich sąsiadów z teczek udostępnionych mi w 2011 r. przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych:

„Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o interwencję w sprawie pana B., który jest bardzo uciążliwym sąsiadem, urządza libacje alkoholowe, po których jego koledzy śpią na klatce schodowej. Kilkakrotnie pan B. zalał też sąsiada z dołu i wybił okna na klatce schodowej” – pisze w skardze do ZKZL pan Władysław [zmieniłem imiona wszystkich cytowanych mieszkańców], jeden z mieszkańców bloku przy ul. Wysockiego.”

„Życie przez tych państwa stało się nie do zniesienia – ciągłe pijaństwa, awantury, dewastacje i załatwianie się na klatkę schodową” – narzeka na sąsiadów w innym liście pani Mariola z bloku przy ul. Nadolnik. – „Chciałabym nawet na własny koszt wyremontować klatkę schodową, ale wiem, że póki będą tu nadal mieszkać rodziny spod numerów 1, 5 i 7 jest to bez sensu. Jeśli nic Państwo nie zrobią, będę zmuszona prosić o przeniesienie mnie z tej meliny”.

„W mieszkaniu numer 5 należącym do pani G. znajduje się siedlisko brudu i robactwa, które rozmnaża się na klatkę schodową i wchodzi do naszych mieszkań, a z otwartych okien jej mieszkania wydobywa się potworny fetor” – skarży się z kolei pan Andrzej z jednego z bloków przy ul. Bułgarskiej.

Z kolei pani Zdzisława z ul. Wenecjańskiej skarży się, że mieszkający nad nią sąsiad nie ma w domu nawet muszli klozetowej i swoje potrzeby fizjologiczne załatwia bezpośrednio do rury kanalizacyjnej, co powoduje trudny do wytrzymania zapach.

„Syn tej pani i jego koledzy regularnie włamują się do piwnic, które zamieniają w szalet, oddając mocz do butelek, a fekalia do słoików” – donoszą mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Modrej.

„Drzwi wejściowe oraz okna na klatkę schodową stale otwiera na oścież i to nawet w zimie, bo jak twierdzi, trzeba wietrzyć. Przez to w moim mieszkaniu cały czas jest zimno, pomimo odkręconych maksymalnie kaloryferów ” – to już przypadek z ul. Polnej, który opisuje cała grupa mieszkańców jednego z bloków. – „Pan K. cały czas dewastuje budynek. W zeszłym roku tylko w październiku trzykrotnie naprawiano nowe drzwi, których koszt wyniósł naszą wspólnotę ponad 4 tysiące złotych. Na uwagi od innych mieszkańców odpowiada: ‘Przecież i tak nic mi nie możecie zrobić’”.

„W czasie libacji alkoholowych wyrzuca przez okno i na klatkę schodową butelki po alkoholu, odzież i żywność” – opisuje zachowanie swojej sąsiadki pan Henryk z bloku przy ul. Kazimierza Wielkiego. – „W czasie przeprowadzanego remontu pionu kanalizacyjnego nie wpuściła do swojego mieszkania ekipy remontowej, przez co do teraz ma rozkutą łazienkę. Prowadzi to do zalewania mojego mieszkania, które znajduje się pod nią. Wszyscy już mamy dość sąsiedztwa pani S. i pytamy, dlaczego przez tyle lat nie zrobiono nic, aby wyegzekwować wyrok sądowy wobec tej pani.”

„Obawiamy się pożaru lub wybuchu, ponieważ w mieszkaniu pana J. są odcięte wszystkie media i używa on butli gazowej oraz świec często w stanie nietrzeźwym” – opisują mieszkańcy kamienicy przy ul. Jeżyckiej.

Takich skarg ZKZL ma całe teczki. Jeśli dla takich meneli (bo chyba inaczej ich nazwać nie można) kontener działa jak straszak, to wypada się tylko cieszyć, a nie oburzać.

Zdaniem autorów apelu do prezydenta Poznania takie osoby powinny mieszkać nie w kontenerach, ale w mieszkaniach socjalnych, czyli być sąsiadami najbiedniejszych poznaniaków, w tym np. samotnych matek z dziećmi. To w ich mniemaniu będzie, jak piszą: „nie tylko realna pomoc ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji skrajnego napiętnowania, ale również znaczący gest symboliczny, kończący, w co ufamy, erę eksperymentalnych antyspołecznych ‘inwestycji’ w Poznaniu. Będzie to – co więcej – manifestacja realnej zmiany, namacalnie wskazująca kierunek, w którym zmierza nowa władza, deklarująca bliskość z mieszkańcami oraz niosąca nadzieję na zmianę sposobu myślenia o mieście.”

Bardzo jestem ciekawy, co o takich pomysłach „ludzi poznańskiej kultury” sądzą przyszli sąsiedzi obecnych mieszkańców kontenerów. Z pewnością nie mogą się doczekać, aż za ścianą zamieszka pan B., który będzie wybijał okna na klatce schodowej albo państwo lubiący libacje alkoholowe i załatwiający się pod drzwiami sąsiadów. Tak, takie sąsiedztwo to jest właśnie to, czego potrzebują najbiedniejsze rodziny w Poznaniu, których nie stać na wyprowadzenie się z trudnego sąsiedztwa.

W tym miejscu mój mały apel do obrońców mieszkańców kontenerów. Zanim zaczniecie ich przeprowadzać do budynków zamieszkiwanych przez normalnych ludzi, dajcie przykład i na początek sami przygarnijcie ich pod swój dach.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii kultura, polityka, polityka mieszkaniowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s