Powstanie Wielkopolskie – zwycięskie, czyli nudne

Było dobrze zorganizowane, sprawnie przeprowadzone, a zamiast spektakularną klęską zakończyło się wspaniałym zwycięstwem, czyli z punktu widzenia większości mediów nuda.

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie – jedyny zakrojony na tak szeroką skalę zryw zbrojny Polaków, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki powstańcom Wielkopolska znalazła się w granicach odradzającego się państwa polskiego. Kto nie mieszka w Wielkopolsce, może nie mieć jednak o tym pojęcia, ponieważ media ogólnopolskie nawet przy braku jakichkolwiek ciekawych wiadomości, i tak o rocznicy wybuchu zwycięskiego nawet nie wspominają. Wczoraj wspomniano o niej jedynie w „Teleexpressie”, w „Faktach” na TVN ani słowa, a Polsat wolał tego dnia w „Wydarzeniach” zamiast o powstaniu opowiedzieć o poznańskich wiaduktach – widmach, chociaż to temat znany od dawna (nie miałem okazji oglądać „Panoramy” i „Wiadomości na TVP).

Trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek redakcja pominęła milczeniem kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego albo powstania w getcie warszawskim. Z czego wynika zatem to ogólnopolskie milczenie wokół Powstania Wielkopolskiego? Pewnie właśnie stąd, że nie było wielkim traumatycznym doświadczeniem, które przyniosło ogrom ofiar i zniszczeń, coś, czym Polacy mogliby się wzruszać, oglądając archiwalne zdjęcia stosów trupów i płonących kościołów. Polacy, którzy wygrywają? To takie niepolskie.

Nie bez winy jesteśmy też my – Wielkopolanie. Obchody kolejnych rocznic powstania właściwie niczym się od siebie nie różnią. Msza, składanie kwiatów, grupy rekonstrukcyjne na placu Wolności i to by było na tyle. Wyraźnie widać, że brakuje jakiegoś oryginalnego pomysłu, który przykuwałby uwagę mieszkańców innych regionów Polski. Dobrym pomysłem na pewno było nakręcenie filmu o powstaniu, chociaż efekt końcowy „Hiszpanki” zobaczymy dopiero za miesiąc. Warto jednak pójść tym tropem – jest film, ale może zrobić jakąś grę planszową osadzoną w realiach Powstania Wielkopolskiego albo grę komputerową? To mogłoby trafić do młodych ludzi i zainteresować ich historią sprzed 96 lat.

Na razie najefektowniej kolejne rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzą kibice Lecha Poznań, którzy ponownie przygotowali efektowną iluminację z setek rac, ale od kibiców media ogólnopolskie trzymają się z daleka.

 
PS Szkoda tylko, że część kibiców postanowiła race wrzucić do Warty. Zaśmiecanie rzeki nie ma zbyt wiele wspólnego z tradycyjnym zamiłowaniem poznaniaków do porządku.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii wideo z Poznania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s