Choinki w tramwajach – wnosić, wozić, zalegalizować!

Za przewożenie choinki tramwajem kontrolerzy ZTM wręczają pasażerom prezent w postaci 280 zł mandatu, zasłaniając się regulaminem przewozów. Czy naprawdę do listy przedmiotów dopuszczonych do przewożenia pojazdami MPK nie można dopisać świątecznego drzewka?

Obowiązujący w Poznaniu regulamin przewozów komunikacji miejskiej traktuje choinkę jak każdy inny przedmiot, więc jeśli przekracza dopuszczalne wymiary (90 x 75 x 40 cm lub 12 x 12 x 220 cm lub 100 x 90 x 10 cm), za jej przewóz grozi nam mandat w wysokości 280 zł. Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnia, że w gronie przedmiotów, których ograniczenia wymiarowe nie dotyczą, regulamin wymienia: rowery, wózki dziecięce, wózki inwalidzkie, sztalugi i instrumenty muzyczne. Jak widać, nie ma w tym gronie choinek, dlatego przewozić ich nie można.

choiny

Dla niezmotoryzowanych poznaniaków to spory problem, bo nie każdy mieszka w pobliżu punktu sprzedaży choinek. Co zostaje takim osobom? Proszenie o pomoc kogoś z samochodem albo wezwanie taksówki, chociaż nie wszyscy taksówkarze są skłonni zabrać do swojego samochodu świąteczne drzewko.

Rozumiem, że trzeba się trzymać przepisów, ale czy naprawdę tak wielkim problemem byłoby dopisanie do tej listy choinek? Sprzedawane drzewka i tak są pakowane w specjalne siatki, przez co zajmują niewiele miejsca i na pewno nie przeszkadzają innym pasażerom. Świeże choinki nie tracą też igieł, więc nie ma mowy o tym, że ich przewóz spowoduje zanieczyszczenie tramwaju czy autobusu.

Wręczenie pasażerowi 280-złotowego mandatu na kilka dni przed świętami tylko dlatego, że chciał przywieźć choinkę do domu, to naprawdę mało trafiony świąteczny prezent ze strony ZTM-u.

Problem z choinkami przypomina ten, jaki jeszcze niedawno był w Poznaniu z przewożeniem środkami komunikacji miejskiej roweru. Ostatecznie ten problem rozwiązano i na polecenie wiceprezydenta Kruszyńskiego rowery w pojazdach MPK „zalegalizowano”, więc miejmy nadzieję, że równie szczęśliwe zakończenie będzie miała historia z choinkami.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii komunikacja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s