Wiceprezydent musi być kobietą, czyli seksistowski cyrk nowego prezydenta Poznania

Wyobraźmy sobie, co by wyprawiały feministki, gdyby zapytany o obsadę jakiegoś stanowiska prezydent Poznania odpowiedział „Jeszcze nie wiem, kto je obejmie, ale na pewno będzie to mężczyzna”. Ponieważ jest odwrotnie, wszystko jest w porządku.

Kiedy Jacek Jaśkowiak w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że jeśli zostanie prezydentem Poznania, to jednym z jego zastępców będzie kobieta, można było sądzić, że ma na myśli jakąś konkretną osobę i jedynie zdradza jej płeć. Tymczasem okazało się, że na razie wybrał tylko trzech wiceprezydentów – mężczyzn, a czwarty pozostaje niewiadomą, bo cały czas nie udało mu się znaleźć jakiejkolwiek kobiety, która nadawałaby się na to stanowisko. Wychodzi na to, że wspomnienie w kampanii o wiceprezydencie – kobiecie nie było uchyleniem rąbka tajemnicy co do jakiejś rzeczywistej osoby, ale tylko deklaracją, którą kandydat na prezydenta najwyraźniej próbował jedynie zdobyć sympatię feminizującej części wyborców.

jaśko2

Wiadomo, że poszukiwany czwarty wiceprezydent będzie odpowiadał za kwestie związane z ochroną zdrowia i politykę społeczną. To ważne i odpowiedzialne dziedziny, którymi powinna zająć się osoba o odpowiednim doświadczeniu i kwalifikacjach. Nie wiem, czy w Platformie Obywatelskiej jest polityk płci męskiej, który świetnie sprawdziłby się w tej roli, ale jeśli tak, to niczego nie zmienia – Jacek Jaśkowiak obiecał kobietę, więc ewentualny fachowiec płci męskiej ma pecha (no chyba, że zdecyduje się na zmianę płci).

Jak widać, sytuacja jest kuriozalna i chociaż pewnie prędzej czy później jakaś pani tym wiceprezydentem zostanie, ja już jej współczuję. Nawet jeśli okaże się świetnie przygotowana do tej funkcji – będzie mieć bogate doświadczenie i wszelkie kwalifikacje, to i tak będzie postrzegana społecznie jako ta, która dostała stanowisko tylko za płeć.

Swoją drogą sama decyzja Jaśkowiaka, że jeden z wiceprezydentów będzie kobietą, to seksizm w najczystszej postaci. Wyobraźmy sobie, co by wyprawiały feministki, gdyby zapytany o obsadę jakiegoś stanowiska prezydent Poznania odpowiedział „Jeszcze nie wiem, kto je obejmie, ale na pewno będzie to mężczyzna”. Pikiety, petycje i wielkie oburzenie na „prezydenta – seksistowską świnię”.

fot. poznan.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s