Mikulski i dr Błeńska, czyli kto dla Sejmu jest bohaterem

Przed tygodniem tego samego dnia zmarli aktor Stanisław Mikulski i dr Wanda Błeńska, ale zdaniem prezydium Sejmu minutą ciszy należy uczcić tylko tego pierwszego.

27 listopada Polskę obiegła informacja o śmierci Stanisława Mikulskiego, aktora, któremu nieśmiertelną sławę zapewniła rola Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Nas w Poznaniu tego samego dnia poruszyła szczególnie śmierć dr Wandy Błeńskiej. Podczas okupacji Błeńska należała do organizacji Gryf Pomorski, a potem dowodziła oddziałem kobiecym w obwodzie toruńskim Armii Krajowej. Po wojnie przez ponad 40 lat zajmowała się leczeniem trędowatych w Afryce, zyskując przydomek „matki trędowatych”. Za swoją pracę została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w swoje 100. urodziny – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w wieku 103 lat.

Błeńska

Samo zestawienie życiorysu tak wybitnej postaci z dorobkiem popularnego w PRL-u aktora uważam za nie na miejscu (pomijam już wątpliwej sławy wybory polityczne Mikulskiego, który w odróżnieniu od wielu innych aktorów m.in. nie protestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego), a tymczasem okazuje się, że prezydium Sejmu woli minutą ciszy uczcić pamięć właśnie odtwórcy roli agenta J-23.

Sam nie wiem, czy to dowód bezmyślności naszych polityków czy tylko znak naszych czasów, w których na miano bohatera narodowego łatwiej sobie zapracować popisywaniem się w telewizji niż ciężką pracą dla innych.

fot. poznan.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Mikulski i dr Błeńska, czyli kto dla Sejmu jest bohaterem

  1. Andrzej pisze:

    Rozumiem. Jaruzelski zmarł i nie ma już okazji do zaistnienia pod jego domem, więc trzeba szybko obrobić Mikulskiego.

  2. Daromer pisze:

    No przykro bardzo ale ja w życiu o niej nie słyszałem więc przypuszczam że większość posłów też.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s