Porażająca logika ZTM – „Nie robimy promocji, bo ludzie z niej korzystają”

W tym roku w Poznaniu nie będzie Tygodnia bez Samochodu, bo przed rokiem z tej akcji skorzystało… za dużo osób.

Przed rokiem Poznań zamiast Dnia bez Samochodu wprowadził Tydzień bez Samochodu. W jego ramach przez 7 dni każdy właściciel auta mógł podróżować za darmo komunikacją miejską – w razie kontroli musiał jedynie pokazać dowód rejestracyjny. Idea była taka, aby zachęcić poznaniaków na co dzień poruszających się po mieście samochodem do wypróbowania komunikacji miejskiej.

korek

Akcja okazała się sporym sukcesem, bo jak wykazały kontrole, aż 14 proc. pasażerów autobusów i tramwajów stanowiły osoby z dowodami rejestracyjnymi zamiast biletów. W tej sytuacji wydawało się, że Tydzień bez Samochodu stanie się akcją cykliczną, ale nic z tego. Kilka dni temu Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM wyjaśnił, że zeszłoroczna akcja w sumie okazała się zbyt kosztowna (czyli za dużo ludzi z niej skorzystało), dlatego zrezygnowano z ponownego przeprowadzenia Tygodnia bez Samochodu. Poznań tak jak większość polskich miast będzie miał tylko Dzień bez Samochodu przypadający 22 września.

Widząc logikę ZTM-u, trzeba zaapelować do poznaniaków, aby przypadkiem nie próbowali tego dnia zostawiać samochodu w garażu i nie wybierali się do pracy tramwajem. Zbyt duża liczba pasażerów oznacza kolejne straty dla ZTM-u, które mogą skłonić dyrektora Bajońskiego do zrezygnowania także z Dnia bez Samochodu. Proponuję, aby ZTM wywiesił na przystankach odpowiednie ulotki „22 września – Dzień bez Samochodu. Tego dnia właściciele aut mogą podróżować komunikację miejska za darmo, ale szczerze odradzamy”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii komunikacja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Porażająca logika ZTM – „Nie robimy promocji, bo ludzie z niej korzystają”

  1. Dolnoślązak pisze:

    No i nic dziwnego w sumie, że miasto z tego zrezygnowało. Pyry przecież wyrzucono ze Szkocji za skąpstwo, nie? 😉 Dało miasto Poznaniakom tydzień jazdy za darmo w nadziei, że część przesiądzie się na stałe do komunikacji miejskiej. Chytra Pyra z darmochy skorzystała, a gdy darmocha się skończyła, z powrotem wpakowała dupsko do samochodu. To nie ma sensu takiej akcji urządzać.

    Pyra i mieszkańcy innych dużych miast powinni jednak pamiętać o powiedzeniu „chytry dwa razy traci”. Komunikacja miejska jest daleko lepsza i tańsza od jazdy samochodem w tłoku, stania w korkach i szukania miejsc parkingowych oraz samego utrzymywania samochodu. Do tego mniej byłoby smogu, co korzystnie odbiłoby się na zdrowiu. Ale po co, nie? Lepiej się męczyć, stać w korkach, truć większą ilością spalin, przepłacać i narażać się na większe ryzyko wypadku niż wygodnie jechać komunikacją miejską.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s