Miasto bez żużla, przedszkoli i tramwajów, bo „ma być cicho”

Żużel nie, bo hałas, przedszkola nie, bo hałas. Linie tramwajowe i wszelki ruch samochodowy też najlepiej zlikwidować. W końcu miasto jest od tego, aby było tu cichutko.

Całkiem niedawno natrafiłem gdzieś w Internecie na artykuł o mieszkańcach jakiegoś osiedla w Katowicach, którzy oburzyli się, że ktoś w pobliżu ich domu zamierza otworzyć przedszkole. Mieszkańcy tłumaczyli, że kupowali tu mieszkania, bo miało być cicho i spokojnie, a przecież przedszkole to hałas bawiących się dzieci. Zapowiadali, że jeżeli dojdzie do otwarcia przedszkola, to pójdą do sądu.

„Co za masakra. Jak to dobrze, że nie mamy w Poznaniu podobnych wynalazków” – pomyślałem, ale nie cieszyłem się tym długo. Okazało się, że stowarzyszenia Prawo do Miasta i My-Poznaniacy stanowczo protestują przeciwko planom odbudowania toru żużlowego na Golęcinie. Powód ten sam, co w przypadku przedszkola – hałas, który ponoć przeszkadza mieszkańcom Strzeszyna. Słowo „ponoć” jest tu dość istotne, gdyż protest wspomnianych stowarzyszeń to nie jakaś petycja podpisana przez ileś tysięcy osób, więc na dobrą sprawę nie wiadomo, ilu osobom żużel na Golęcinie ma przeszkadzać.

Wiadomo za to, ile osób chce, aby w lasku Golęcińskim znów można było emocjonować się wyścigami motocykli. Projekt „Sportowego Golaja” poparło aż 13,5 tysiąca osób w głosowaniu na Poznański Budżet Obywatelski (tylko dwa projekty uzyskały więcej głosów). To dość zaskakujące, że stowarzyszenia uważające się za społeczne, które nawet swoją nazwą sugerują, że prezentują głos mieszkańców („My-Poznaniacy”), stanowczo sprzeciwiają się woli tychże mieszkańców wyrażonej w głosowaniu.

Hałas generują jednak przecież nie tylko zawody żużlowe, ale właściwie wszelkie wydarzenia o charakterze kulturalnym czy sportowym. Mecze, koncerty, nawet skromny festyn dla dzieci na Cytadeli wiąże się z hałasem dzieciaków zjeżdżających na dmuchanych zjeżdżalniach (a przecież ludzie chodzą do parku, aby odpocząć, a nie słuchać krzyków bachorów, prawda?). Na dobrą sprawę takie postulaty walki z hałasem stawiane przez stowarzyszenia My-Poznaniacy i Prawo do Miasta są nawet na rękę władzom Poznania – na krytykę mieszkańców, że w mieście nic się nie dzieje, zawsze można odpowiedzieć „Nie załatwiamy w Poznaniu koncertu Metalliki, bo to przecież byłby straszny hałas”.

Bardzo mnie też ciekawi, jakie kolejne po żużlu źródła miejskiego hałasu wezmą na cel poznańscy społecznicy. Jak pokazuje przykład Katowic, powinni stanowczo zaprotestować przeciwko wszelkim przedszkolom i szkołom, w zwłaszcza szkolnym boiskom. Może warto, aby stowarzyszenia zaproponowały jakąś specjalną uchwałę Rady Miasta w tej sprawie mówiącą, że przedszkola i szkoły mogą znajdować się jedynie w budynkach o bardzo grubych murach, które skutecznie będą tłumić jakiekolwiek odgłosy dzieci. Oczywiście wszelkiego rodzaju boiska i place zabaw można jedynie umieszczać w piwnicach.

Źródeł hałasów dalej pozostanie jednak cała masa, ot chociażby takie tramwaje. Ludzie mieszkający przy ul. św. Marcin, Grunwaldzkiej albo Głogowskiej – ci to dopiero mają prawo narzekać na hałas. No to co z tym zrobimy, drodzy działacze? Tak jest, wszelkie linie tramwajowe należy zlikwidować.

Nie ma tramwajów, ale są jeszcze samochody. A te nie dość, że hałasują, to jeszcze smrodzą spalinami. Trzeba zatem wprowadzić zakaz poruszania się w granicach Poznania pojazdami mechanicznymi. Rowery, rolki, hulajnogi, a dla starszych lub bardziej leniwych furmanki ciągnięte przez konie. Oto jest transport, jakiego pragną mieszkańcy, oto jest miasto marzeń działaczy, którzy przecież najlepiej wiedzą, czego oczekują poznaniacy.  A tak poważnie to wypadałoby zaapelować do miejskich aktywistów: Nie róbcie nam w Poznaniu wsi, chociaż może dosadniej byłoby powiedzieć: Nie róbcie nam w Poznaniu wiochy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii sport i rekreacja, środowisko i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s