Rondo Lecha Kaczyńskiego, PeWuKi czy Szczęśliwej Podróży?

Trwa dyskusja o tym, jak nazwać nowe rondo, które zbudowano przy poznańskim dworcu. PiS chce, aby nosiło imię Lecha Kaczyńskiego, miasto woli nazwę bardziej neutralną.

Od pół roku mamy w Poznaniu nowe rondo – zbudowano je wraz z galerią handlową Poznań City Center tuż przy nowym dworcu autobusowo-kolejowym. Nowy obiekt na razie nie ma oficjalnej nazwy, ale wkrótce ma się to zmienić. Ponieważ rondo to już nie jest mała osiedlowa uliczka, ale jeden z ważniejszych obiektów i to niemal w ścisłym centrum miasta, dyskusja o tym, jak nazwać rondo, jest dość zagorzała.

rondo

Radna PiS Lidia Dudziak chciałaby, aby rondo nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego, co oczywiście budzi kontrowersje. Miasto woli nazwę bardziej neutralną i proponuje nazwę „rondo Szczęśliwej Podróży”. Inny pomysł zgłasza Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania chcące, aby było to „rondo PeWuKi”.

Z tych trzech propozycji za najlepszy pomysł uważam ten zgłoszony przez miasto. Lech Kaczyński jako patron jeszcze długo będzie budził kontrowersje i dzielił poznaniaków. Poza tym nie da się ukryć, że nie była to osoba w jakiś szczególny sposób zasłużona dla naszego miasta.

Pomysł z PeWuką jest już znacznie lepszy – Powszechna Wystawa Krajowa była wydarzeniem, które na stałe ukształtowało kierunek rozwoju Poznania, a o której wielu poznaniaków nie wie właściwie nic. Nazwa ronda jednak raczej wiele w tym zakresie nie zmieni, a „rondo PeWuKi” nie tylko dla turystów, ale także wielu mieszkańców będzie brzmieć dość enigmatycznie. Zapewne sporo osób będzie się zastanawiać, kim była ta tajemnicza „Pewuka”. Może lepiej wystawę z 1929 r. uczcić w inny, bardziej czytelny sposób?

Rondo Szczęśliwej Podróży to nazwa prosta i budząca uśmiech na twarzy i chyba właśnie taka powinna być nazwa jednego z pierwszych miejsc, w jakim znajdą się goście przyjeżdżający do naszego miasta. Jeszcze zanim zdążą dotrzeć do hotelu, zobaczyć Stary Rynek i zrobić zakupy w Starym Browarze, już ich nastawienie do Poznania będzie pozytywne. I chyba o to chodzi, prawda?

fot. TriGranit

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii infrastruktura i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s