Czy na os. Batorego psy ogolą na łyso i posadzą plastikowe drzewa?

Pytanie głupie, ale zasadne, sądząc po wypowiedziach mieszkańców domagających się wycięcia topól na os. Batorego.

68 proc. mieszkańców osiedla w specjalnie przeprowadzonej ankiecie opowiedziało się za wycięciem rosnących na osiedlu topól. I nie chodzi o jakieś pojedyncze drzewka, ale aż o 44 dorodne, zdrowe, około 20-letnie topole. Dlaczego drzewa przeszkadzają mieszkańcom?
Biały puch topól spada na samochody, które kierowcy muszą rano sprzątać. Najciekawszy jest jednak inny wskazywany powód:

– Za miesiąc zacznie się tu koszmar. Nasiona topoli będą wszędzie. Mam sąsiadów, którzy są alergikami: kichają, prychają, mają duszności. Dla nich to bardzo trudny czas – narzeka w rozmowie z portalem „Nasze Miasto” pani Halina, mieszkanka osiedla Batorego.

Topole to faktycznie nie jest najlepszy gatunek drzew do posadzenia na osiedlu mieszkaniowym, ale wycięcie ich wszystkich naraz to duża przesada. Może warto na początek wyciąć kilka sztuk, a w ich miejsca posadzić inne drzewa, za kilka lat wyciąć kolejne itd.? Jak się je wytnie wszystkie naraz, pewnie od razu pojawią się kolejne narzekania – tym razem na hałas, które drzewa tak skutecznie tłumiły.

Sam mam alergię i to nie tylko na topole, ale prawie wszystkie gatunki drzew, krzewów i traw. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, aby oczekiwać w związku z tym dostosowania najbliższej okolicy do mojego uczulenia. Ba, jest nawet odwrotnie – strasznie się cieszę, że na mojej ulicy rośnie sporo drzew. Z alergią radzę sobie w sposób prozaiczny – zażywając odpowiednie leki.

Walka z objawami alergii na os. Batorego jest naprawdę oryginalna. Jak rozumiem, po wycięciu ostatniej topoli nie będzie opcji posadzenia innych drzew, bo na te przecież też ktoś może być uczulony. Na kwiaty i trawę też można mieć alergię, więc kolejnym etapem będzie pewnie zagłada róż, bratków i pelargonii oraz zabetonowanie najmniejszych skrawków trawników. Miłośnikom zieleni pozostanie jedyna opcja – posadzenie drzew z plastiku, co miałoby same zalety – nie powodują alergii, nie gubią liści, które trzeba sprzątać, a ich korzenie na pewno nie zniszczą chodników.

Ale przecież alergię można mieć nie tylko na pyłki roślin, ale też na sierść zwierząt (ja np. na psy i koty też jestem uczulony). W tej sytuacji nie będzie wyjścia – posiadacze czworonogów z os. Batorego będą musieli pozbyć się swoich pupili lub ewentualnie… ogolić je na łyso.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii rewitalizacja, środowisko i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy na os. Batorego psy ogolą na łyso i posadzą plastikowe drzewa?

  1. zeromacho pisze:

    Szkoda że autor nie dodał że prawie wszystkie te drzewa rosną 50-100m od lasu i 100m od parku miejskiego, ludzi martwią w tej okolicy stada dzików na osiedlu a nie brak zieleni, ale żeby coś mądrego napisać trzeba wiedzieć o czym się pisze, np. pojechać, zobaczyć, sprawdzić. Ale łatwiej pisać bzdury bez zrozumienia tematu, to się nazywa „eko styl”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s